Rain @ FSv ČVUT v Praze
Vliv variability krátkodobých srážek a následného odtoku v malých povodích České republiky na hospodaření s vodou v krajině


Aktualizace

1.5. 2023

Aktualizovaná metodika "Krátkodobé srážky pro hydrologické modelování a navrhování drobných vodohospodářských staveb v krajině" je dostupná na stránkách projektu.

26. 2. 2023

Nově dostupná služba poskytujicí výpočet objemu přímého odtoku pomocí metody SCS-CN se zohledněním zastoupení jednotlivých tvarů srážek HydroRAIN - CN

26. 2. 2023

Aktualizovaná služba poskytujicí 6hodinové návrhové srážky na povodí IV. řádu HydroRAIN - 6H

28. 1. 2023

Po úspěšném ukončení projektu "Předchozí nasycenost a návrhové srážkové intenzity jako faktory odtokové odezvy na malých povodích" jsou služby na tomto serveru aktualizovány pomocí nových SW nástrojů tak, aby odpovídaly přístupu využití návrhových srážek, který je popsán v nové metodice "Krátkodobé srážky pro hydrologické modelování a navrhování drobných vodohospodářských staveb v krajině" z roku 2022. Za případné komplikace s přechodem na nové služby se omlouváme. V případě nefunkčnosti se na nás neváhejte obrátit.

15. 3. 2021

Došlo k nasazení nové generace poskytovaných webových služeb WMS, WFS a WPS. Zároveň byla aktualizována webová aplikace Průběhy 6hodinových návrhových srážek na povodí IV. řádu. Případné problémy prosím nahlašte na e-mailové adrese martin.landa fsv.cvut.cz.

5. 5. 2020

Upozorňujeme uživatele, že naše WPS služby zatím nejsou dostupné prostřednictvím QGIS nejnovějších verzí 3.X kvůli chybějícímu WPS klientovi. Dále probíhají vývojářské práce a testování služeb, pokud opakovaně narazíte na nefunkční služby, prosíme dejte vědět autorům.

17. 10. 2019

V letošním druhém čísle časopisu Pozemkové úpravy vyšel článek Návrhové krátkodobé srážky pro vodohospodářské stavby v krajině, který je zaměřen na představení některých výsledků projektu.

6. 2. 2019

Byl zahájen pokračující projekt  "Předchozí nasycenost a návrhové srážkové intenzity jako faktory odtokové odezvy na malých povodích".

16. 10. 2018

Byla dokončena sekce Datové podklady. Nyní jsou všechny dostupné služby plně zdokumentované. Pro více informací vyhledejte citovanou literaturu nebo kontaktujte řešitelský tým. Přejeme uživatelům příjemnou práci a těšíme se na Vaši zpětnou vazbu.

V rámci projektu TJ02000234 - Fyzikální a hydropedologické vlastnosti půd ČR vznikly dva hlavní datové výstupy:

  • spojité mapy zrnitostí a mapa hydrologických skupin půd (HSP) pro celou ČR, dostupné skrze webové služby
  • databáze hydraulických vlastností půd, která je částečně přístupná odborné veřejnosti

Půdní mapy

Výsledkem dvouletého projektu je certifikovaný soubor pěti map půdních charakteristik:

  • tři mapy procentuálního zastoupení zrnitostních frakcí písku, prachu a jílu v půdním horizontu do 30 cm
  • mapa zrnitostních kategorií půdního horizontu do 30 cm dle USDA klasifikace
  • mapa hydrologických skupin půd dle zrnitostních tříd

Výřez mapy zastoupení písku v půdním horizontu do 30 cm

Mapy ve formátu PDF včetně dokumentace lze stáhnout ZDE. Pro použití v mapových kompozicích jsou poskytovány prostřednictvím WMS služby. Kvůli omezením ArcGIS je legenda datových vrstev dostupná pouze ve vlastnostech vrstvy. V prostředí QGIS je načtena přímo do tabulky obsahu.

Zdrojová rastrová data pro území do 20 km2 jsou volně k dispozici odborné veřejnosti pomocí WPS služby přístupné např. prostřednictvím otevřeného prostředí QGIS. Pro usnadnění případného zpracování stažených dat v prostředí ArcGIS poskytujeme ke stažení číselník a předdefinovanou symbologii tříd USDA.

Stručný postup odvození a ukázka využití map je popsána v článku Fyzikální a hydropedologické vlastnosti půd nejen pro návrh společných zařízení v rámci PÚ publikovaném v červnovém čísle časopisu Pozemkové úpravy 2/2021. Podrobný popis podkladů a použitých postupů je uveden v odborných zprávách dostupných v sekci Projekt Hydro-půdy.

Databáze půdních charakteristik

Druhým hlavním výstupem projektu je databáze hydropedologických charakteristik půd, které se řešitelům podařilo dohledat napříč ČR, případně přímo získat. Průzkum dostupnosti dat byl zaměřen zejména na hydraulické parametry (saturovaná hydraulická vodivost Ks či parametry retenční křivky) a fyzikální vlastnosti (zrnitost, objemová hmotnost, obsah organické hmoty). Vzhledem k existujícím autorským právům k většině z dohledaných datasetů, obsahuje databáze dvě úrovně dat:

  • Půdní charakteristiky a parametry odvozené v rámci řešení projektu. Jejich výběr je poskytován volně k dispozici pro nekomerční účely. Data jsou dostupná ve formátu csv a RDS.
  • Metadata datasetů získaných nebo zjištěných u třetích stran. Poskytována jsou pouze přehledová data o počtu a původu vzorků a dostupných veličinách.

Databázi je možné stáhnout ZDE.