Rain @ FSv ČVUT v Praze
Vliv variability krátkodobých srážek a následného odtoku v malých povodích České republiky na hospodaření s vodou v krajině


Aktualizace

1.5. 2023

Aktualizovaná metodika "Krátkodobé srážky pro hydrologické modelování a navrhování drobných vodohospodářských staveb v krajině" je dostupná na stránkách projektu.

26. 2. 2023

Nově dostupná služba poskytujicí výpočet objemu přímého odtoku pomocí metody SCS-CN se zohledněním zastoupení jednotlivých tvarů srážek HydroRAIN - CN

26. 2. 2023

Aktualizovaná služba poskytujicí 6hodinové návrhové srážky na povodí IV. řádu HydroRAIN - 6H

28. 1. 2023

Po úspěšném ukončení projektu "Předchozí nasycenost a návrhové srážkové intenzity jako faktory odtokové odezvy na malých povodích" jsou služby na tomto serveru aktualizovány pomocí nových SW nástrojů tak, aby odpovídaly přístupu využití návrhových srážek, který je popsán v nové metodice "Krátkodobé srážky pro hydrologické modelování a navrhování drobných vodohospodářských staveb v krajině" z roku 2022. Za případné komplikace s přechodem na nové služby se omlouváme. V případě nefunkčnosti se na nás neváhejte obrátit.

15. 3. 2021

Došlo k nasazení nové generace poskytovaných webových služeb WMS, WFS a WPS. Zároveň byla aktualizována webová aplikace Průběhy 6hodinových návrhových srážek na povodí IV. řádu. Případné problémy prosím nahlašte na e-mailové adrese martin.landa fsv.cvut.cz.

5. 5. 2020

Upozorňujeme uživatele, že naše WPS služby zatím nejsou dostupné prostřednictvím QGIS nejnovějších verzí 3.X kvůli chybějícímu WPS klientovi. Dále probíhají vývojářské práce a testování služeb, pokud opakovaně narazíte na nefunkční služby, prosíme dejte vědět autorům.

17. 10. 2019

V letošním druhém čísle časopisu Pozemkové úpravy vyšel článek Návrhové krátkodobé srážky pro vodohospodářské stavby v krajině, který je zaměřen na představení některých výsledků projektu.

6. 2. 2019

Byl zahájen pokračující projekt  "Předchozí nasycenost a návrhové srážkové intenzity jako faktory odtokové odezvy na malých povodích".

16. 10. 2018

Byla dokončena sekce Datové podklady. Nyní jsou všechny dostupné služby plně zdokumentované. Pro více informací vyhledejte citovanou literaturu nebo kontaktujte řešitelský tým. Přejeme uživatelům příjemnou práci a těšíme se na Vaši zpětnou vazbu.

Metoda odtokových křivek SCS-CN vznikala v USA již v sedmdesátých letech 20. století a od dob vzniku zaznamenala řadu úprav a zpřesnění. V současnosti se jedná o jednu z nejrozšířenějších hydrologických metod pro výpočet objemu přímého odtoku ve světě i v ČR. Jádro metody spočívá v tabelovaných hodnotách čísla odtokové křivky - hodnoty CN, které se přiřazují homogenním oblastem v posuzovaném území na základě hydrologické skupiny půdy (HSP), kategorie půdního pokryvu (případně využití území) a třídě počátečních vlhkostních podmínek. V českém prostředí bohužel existuje řada metodik a prací hůře či lépe přebírajících originální publikované hodnoty a často dochází ke zkreslením i hrubým chybám mj. v důsledku nedostatečné nebo chybné interpretace kategorií.

V rámci řady výzkumných projektů řešených na Katedře hydromeliorací a krajinného inženýrství FSv ČVUT v Praze byla postupně provedena revize existujících českých i zahraničních podkladů pro metodu CN. Výsledkem této kontinuální práce je několik přehledových publikací, srovnání a zpřesněné převodníky CN čísel pro datové podklady běžně využívané odbornou praxí v ČR.

  • Hydrologické skupiny půd - metodiky a datové podklady (1. část): Přehledový článek o vývoji metod a datové základny pro stanovení HSP jakožto podceňovaného faktoru pro specifikaci hodnot CN, publikováno v časopise Vodní hospodářství 6/2022.
  • Hydrologické skupiny půd - rozevřené nůžky hydrologických výpočtů (2. část): Navazující článek prezentující rozdíly v českých vstupních datech o HSP a studii variability výpočtu objemu přímého odtoku na sedmi českých povodích. Publikováno v časopise Vodní hospodářství 9/2022.
  • Detailní tabulka CN hodnot vznikla důkladným překladem a lokalizací z US originálu. Jedná se o výchozí podklad, ze kterého vychází další práce vztahující hodnoty ke kategoriím půdního pokryvu dle Corine či ZABAGED. Výběr této tabulky je součástí novelizované Metodiky protierozní ochrany (připraveno k publikaci v 2024).