Rain @ FSv ČVUT v Praze
Vliv variability krátkodobých srážek a následného odtoku v malých povodích České republiky na hospodaření s vodou v krajině

> Klima

Aktualizace

1.5. 2023

Aktualizovaná metodika "Krátkodobé srážky pro hydrologické modelování a navrhování drobných vodohospodářských staveb v krajině" je dostupná na stránkách projektu.

26. 2. 2023

Nově dostupná služba poskytujicí výpočet objemu přímého odtoku pomocí metody SCS-CN se zohledněním zastoupení jednotlivých tvarů srážek HydroRAIN - CN

26. 2. 2023

Aktualizovaná služba poskytujicí 6hodinové návrhové srážky na povodí IV. řádu HydroRAIN - 6H

28. 1. 2023

Po úspěšném ukončení projektu "Předchozí nasycenost a návrhové srážkové intenzity jako faktory odtokové odezvy na malých povodích" jsou služby na tomto serveru aktualizovány pomocí nových SW nástrojů tak, aby odpovídaly přístupu využití návrhových srážek, který je popsán v nové metodice "Krátkodobé srážky pro hydrologické modelování a navrhování drobných vodohospodářských staveb v krajině" z roku 2022. Za případné komplikace s přechodem na nové služby se omlouváme. V případě nefunkčnosti se na nás neváhejte obrátit.

15. 3. 2021

Došlo k nasazení nové generace poskytovaných webových služeb WMS, WFS a WPS. Zároveň byla aktualizována webová aplikace Průběhy 6hodinových návrhových srážek na povodí IV. řádu. Případné problémy prosím nahlašte na e-mailové adrese martin.landa fsv.cvut.cz.

5. 5. 2020

Upozorňujeme uživatele, že naše WPS služby zatím nejsou dostupné prostřednictvím QGIS nejnovějších verzí 3.X kvůli chybějícímu WPS klientovi. Dále probíhají vývojářské práce a testování služeb, pokud opakovaně narazíte na nefunkční služby, prosíme dejte vědět autorům.

17. 10. 2019

V letošním druhém čísle časopisu Pozemkové úpravy vyšel článek Návrhové krátkodobé srážky pro vodohospodářské stavby v krajině, který je zaměřen na představení některých výsledků projektu.

6. 2. 2019

Byl zahájen pokračující projekt  "Předchozí nasycenost a návrhové srážkové intenzity jako faktory odtokové odezvy na malých povodích".

16. 10. 2018

Byla dokončena sekce Datové podklady. Nyní jsou všechny dostupné služby plně zdokumentované. Pro více informací vyhledejte citovanou literaturu nebo kontaktujte řešitelský tým. Přejeme uživatelům příjemnou práci a těšíme se na Vaši zpětnou vazbu.

V rámci řešeného projektu TAČR "Potenciál a rizika závlah na území ČR v měnícím se klimatu" byly vytvořeny a odvozeny následující publikované výsledky:

Hydroklimatologická databáze

Byla vytvořena jako jeden z klíčových výsledků projektu, nabízí komplexní údaje o současném stavu a předpovídaném vývoji klimatu a hydrologické bilanci na základě modelovaných scénářů klimatických změn. Rozsah dat a jejich dopadů je velmi široký, což vedlo k rozdělení databáze na dvě části:

  1. Hydroklimatologická databáze – ClimRisk – ClimRisk Mapa ČR, poskytuje data o vývoji klimatu, včetně souboru výsledků z modelů a popisu nejistot. Tato část se zaměřuje především na klimatologická data pro různé modelované scénáře.

  2. Hydroklimatologická databáze – RIgH (RiskIrrigation Hydrology) – RIgH Data, nabízí údaje o dopadech klimatických změn a popisuje rizika spojená s vodohospodářskou bilancí a dostupností vody, především pro závlahové účely. Pro simulace byla využita klimatická data z ClimRisk jako vstupy do modelů hydrologické bilance Bilan a modelu vodohospodářské bilance WATERES pro současnost i budoucí scénáře.

Databáze, která byla veřejně zpřístupněna v březnu 2024, se zaměřuje především na vegetační období a její údržba je plánována minimálně po dobu implementace projektu. Je zamýšlena k dalšímu využití při řešení projektů souvisejících s problematikou sucha a nedostatku vody v podmínkách klimatické změny.

Soubor map hydroklimatologických charakteristik UPOV

Dalším klíčovým výsledkem projektu je soubor map území ČR, které popisují ohroženost suchem a dostupnost vody pro závlahy, jak v současnosti, tak s ohledem na očekávané scénáře vývoje klimatu. Tento soubor map hydroklimatologické bilance dává a kartograficky zpracovává vybrané výsledky obsažené v rámci databáze do kontextu zemědělství, závlah a rizik spojených s rychlým odtokem ze zdrojových povodí. Tento soubor map v podrobnosti jednotlivých Útvarů povrchových vod (dále jen UPOV) ukazuje hydrologickou bilanci vody zacílenou na sezónní stav vodní bilance využitelné pro závlahové účely, a to jak z pohledu současnosti, tak z pohledu předpokládaného budoucího vývoje klimatu. Soubor map zároveň představuje hlavní komponenty hydrologické bilance pro současné a budoucí scénáře. Součástí mapového souboru je zatřídění jednotlivých UPOV z hlediska vodní hydrologické bilance, potřeb vody pro závlahy v kombinaci očekávaných klimatických změn v kombinaci se změnami odtokových poměrů zdrojových povodí a možnosti zachycení zvýšených průtoků.

Soubor map je dostupný v formátu .pdf formátu zde.  

Souhrnná závěrečná zpráva z průběhu řešení projektu, dostupná zde.